خانه » اخبار » بولتن هفتگی چین

بولتن هفتگی چین

اخبار هفته:

۱ – مقامات کویت و چین نسبت به تاسیس صندوق مالی مشترک با سرمایه اولیه هشت میلیارد دلاری اقدام نمودند. کویت و پکن برای تأسیس این صندوق رایزنی های مشترکی را انجام داده و با تعامل دوجانبه برای سرمایه گذاری خارجی با یکدیگر همکاری می کنند. این صندوق مالی قرار است با سرمایه در اختیار خود نسبت به خرید املاک و فعالیتهای عمرانی در نیویورک و نقاطی در اروپا اقدام کند و سود مالی از تأسیس آن عاید دو کشور شود. از سوی دیگر، وزارت نفت کویت تأکید کرده است که شرکت نفتی “سینوبیک” چین برنده مناقصه توسعه پالایشگاه ‘الاحمدی’ که بزرگترین تأسیسات نفتی کویت است، شده و امتیاز کامل اجرای طرح توسعه این پالایشگاه را تصاحب کرده است. شرکت سینوبیک چین در رقابت با یک کمپانی سرشناس ایتالیایی برنده مناقصه شده و تأسیسات بزرگ تصفیه و استخراج گوگرد در پالایشگاه الاحمدی کویت را احداث خواهد کرد.
۲- مدیر تولید شرکت «پنگ کابل» اتریش، رقابت با چین را مهمترین چالش شرکت های اروپایی برای ورود به بازار ایران عنوان کرد. مقام اتریشی گفت رقابت با چین مهمترین چالش ما در ورود به بازار ایران است. وی گفت از آنجا که ایران بیشتر با کشورهای آسیایی به ویژه چین روابط تجاری دارد و قیمت محصولات آنها معمولا ارزان تر از اروپا است، این مساله ممکن است چالش آفرین باشد، اما از سوی دیگر، محصولات اروپایی از کیفیت بهتری برخوردارند.

۳- تاثیر ترامپ بر روابط چین و امریکا از نگاه یکی از محققان وکارشناسان ارشد چینی،آقای یانگ جیه مینگ رئیس سابق موسسه تحقیقات بین المللی شانگهای و رئیس کمیته آکادمیک و از محققان برجسته چین در خصوص تاثیرات دونالد ترامپ بر روابط چین و آمریکا اظهار می دارد:
• مسائل مشکل ساز روابط دو کشور تغییر خواهد کرد؛ اولین مسئله مشکل ساز بی اعتمادی استراتژیک بین آمریکا و چین است. چین بزرگترین کشور در حال خیزش و آمریکا بزرگترین کشور قدرتمند جهان است. در همین راستا آمریکا سلطه و هارمونی خود را در جهان باید حفظ و کنترل نماید. این عدم اعتماد بین دو کشور در آینده همچنان استمرار خواهد داشت. آقای ترامپ بعنوان نماینده ای از نیروهای مخالف جهانی شدن به منافع اقتصادی توجه بیشتری دارد، لذا پیش بینی می شود که این کشور از چین خواهد خواست در بعضی از بخش ها منعطف تر شده و کوتاه بیاید. از سوی دیگر در برخی از موضوعاتی که هم اکنون بین چین و آمریکا همکاری وجود دارد، مانند تغییرات جهانی آب و هوا، احتمال دارد به اختلافات جدید تغییر شکل دهد.
– کانون های مهم مورد توجه دو کشور در روابط چین و آمریکا احتمالا دستخوش تغییر خواهد شد. سابقا آمریکا در منطقه آسیا- پاسیفیک متحدین نظامی خود را برای مهار چین ایجاد کرده بود. اما هم اکنون این وضعیت درحال تغییر است و آمریکا باید مطابق با وضعیت فعلی تحولات کشورها مانند فیلیپین، مالزی، ویتنام یکسری راهبردهای جدید در توازن آسیا – پاسفیک، و مانند آن را برنامه ریزی کند.
– جدا از چالش ها، چین و آمریکا با فرصت های جدیدی نیزروبرو خواهند بود. بوجود آمدن موضوعات جدید مثبت در روابط چین و آمریکا را نمی توان انکار کرد. ترامپ بعنوان نماینده طبقه رهبران جدید آمریکا به تبادل منافع نسبت به گذشته توجه و تاکید بیشتری دارد. مسائل استراتژیک و امنیتی همواره موضوعات سنتی مورد علاقه حزب جمهوری خواهان بوده، لذا ممکن است موجب گردد که در وضعیت جدید با چین درمسائل جهانی استراتژیک تنظیمات جدید داشته باشند و البته تنش در مسائلی نظیر حقوق بشر، دمکراسی و غیره می تواند کاهش یابد. به طورکلی،چین در عملیاتی کردن وضعیت جهانی برنامه دارد، به طوریکه توانایی مشارکت این کشور درتدوین نظم وقوانین بین المللی در حال ارتقاء است و ابتکار عمل چین در مسائل بین المللی نیز در حال افزایش است. ”

گزارش های هفته:

یک گروه پژوهشی علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ایران، به منظور بررسی تحولات فرهنگی اجتماعی کشورهای درحال توسعه و بهره برداری از دستاوردها و تجربیات آنها، یک سلسله مطالعات تطبیقی را در دستور کار خود قرار داده است. سفر مطالعاتی این گروه چندی پیش به کشور چین انجام شده است.
هدف اصلی در این مطالعه، بررسی و شناخت الگوی مدیریت، برنامه ریزی و مسیر راهبری توسعه در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و نیز بررسی و شناخت آسیبها، نارساییها، قوتها و تواناییهای به جامانده و حاصل از دوران طی شده توسعه تاکنون و آنچه که برای دستیابی به چشمانداز مطلوب خود پیش رو دارند، بوده است.
اهم برنامه های سفر
ملاقات و مذاکره با استادان و پژوهشگران بخش اجتماعی و ایرانشناسی دانشگاه پکن
• ملاقات و مذاکره با پژوهشگران مرکز علوم و ارتباطات فرهنگی آکادمی علوم اجتماعی پکن
• ملاقات و مذاکره با پژوهشگران مؤسسه های علمی و آموزشی پکن
• بازدید و مذاکره با پژوهشگران آکادمی علوم اجتماعی
• بازدید و مذاکره با پژوهشگران بخش اجتماعی دانشگاه و مرکز ایرانشناسی دانشگاه مطالعات خارجی پکن.
وضعیت توسعه در چین و نقاط مشترک دو کشور ایران و چین
بیتردید یکی از مهمترین کشورهای درحال توسعه که در طول سه دهه گذشته با پیشرفتهای گسترده اقتصادی و به تبع آن تحولات اجتماعی مواجه بوده، کشور جمهوری خلق چین است. کشور چین، تنها کشوری است که در طول یک دوره ۱۵ ساله توانسته است به متوسط نرخ رشد اقتصادی ۵/۸ % دست یابد و فرایند رشد اقتصادی را در کشور خود تثبیت و نهادینه کند. البته صرف رشد اقتصادی بالا، بیانگر عظمت کار چین در فرایند توسعه نیست؛ بلکه از آن مهمتر، نحوه مدیریت راهبردی این کشور در چهار مقوله اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و تلاش درجهت ایجاد یک توسعه متوازن است. در بسیاری از کشورهای جهان شاهدیم که تحولات اقتصادی گسترده، بلافاصله به تحولات و بی نظمی های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی منجر میشود درحالیکه چین با وجود پیشبرد جدی سیاست توسعه اقتصادی خود که مبنای اصلی آن نیز ایجاد ارتباطات و تعاملات گسترده بین المللی بوده، موفق شده است:

• نظام سیاسی تقریباً بسته خود را حفظ کند
• از بروز ناآرامیهای گسترده اجتماعی و طبقاتی جلوگیری کند
• از اضمحلال فرهنگ ملی خود در فرهنگ غربی جلوگیری کند
ما نیز در ایران درصددیم که با تحقق یک چشمانداز۲۰ ساله و در افق سال ۱۴۰۴:

• از یک کشور درحال توسعه (developing) به یک کشور توسعهیافته (developed) تبدیل شویم؛
• جایگاه اول علمی، فناوری و اقتصادی در منطقه را (با وجود رقبای قدرتمندی که هم از ما جلوترند و هم سرعت رشدشان از ما بیشتر است)؛ از آن خود کنیم .
• در فرایند توسعه اقتصادی، کلیه ارزش ها، اصول و آرمانهایی را که بر مبنای آن انقلاب اسلامی شکل گرفته است، حفظ کنیم. اهداف فوق هرچند در ابتدا دستنیافتنی مینماید، لکن با توجه به عزم جدی حاکمیت و مدیران راهبردی برای تحقق آن، مسئولیت پژوهشگران رشتههای مختلف ازجمله رشتههای اجتماعی و فرهنگی را دوچندان میکند و بدیهی است که یکی از بهترین روشها برای این کار، انجام مطالعات تطبیقی بهخصوص برروی کشورهایی است که در این زمینه موفقیتهایی داشتهاند.

سخن هفته:

اعتماد سازی در تجارت
اعتماد در زبان فارسی مترادف با تکیه کردن، واگذاشتن کار به کسی،اطمینان ، وثوق ، باور و اعتقاد به کار گرفته می شود (فرهنگ عمید)، در زبان لاتین نیز اعتماد ، معادل کلمه ایمان مورد استفاده قرار گرفته است . در ریشه کلمه ایمان ، مفهوم وثوق و اعتماد ، تسلیم در برابر اراده دیگری و اطمینان به شخص مستتر است.
گیدنز مفهوم اعتماد را با تعریفی که از فرهنگ آکسفورد انگلیسی به عاریت گرفته است آغاز می کند و اعتماد را به عنوان اطمینان یا ا تکا به نوعی کیفیت، یا صفت و یا اطمینان به حقیقت عبارت یا گفته ای توصیف می کند. به اعتقاد وی مفهوم اطمینان و اتکا با هم مرتبط می باشند.
اما واقعیت آنست که اطمینان و اعتماد دو مفهوم متفاوت هستند. اطمینان به موقعیتی گفته می شود که گزینه های انتخاب درآن مطرح نیست ، درنتیجه افراد به سادگی در آن قرار می گیرند. به عبارت دیگر از طریق آن می توان رفتار آینده را پیش بینی کرد. اعتماد به معنای انتخاب یک عمل در مقایسه با عمل دیگر است؛ هرچند که احتمال خطر یا پشیمانی در آن وجود داشته باشد. در نتیجه ” اعتماد در شرایطی معنا می یابد که احتمال آسیب پذیری بیشتر از احتمال سودمندی باشد. اگرچه اعتماد، احساس وفاداری و امید فرد را درگیر می کند ولیکن میان اعتمادکننده و اعتماد شونده حُسن نیت شکننده ای می سازد. اگر حس اعتماد از بین برود، بازآفرینی آن دشوار خواهد بود. اعتماد در روابط میان فردی حیاتی است اما مشارکت در سیستم های عملی مانند اقتصاد یا سیاست که روابط میان فردی حرف اول را در آن نمی زند، آنچه ضروری است اطمینان است و نه اعتماد .
از نظر لومان اعتماد یک واسطه ارتباطی عام جهت کاهش پیچیدگی و عدم قطعیت در نظام اجتماعی است. به نظر او جایی که کنترل به پایان می رسد، اعتماد آغاز می شود به عبارتی اگر اعتماد وجود داشته باشد دیگر مجبور نیستیم نگران دانش کنترل ارتباط باشیم و خودپائی و واگذاری و هم پوئی و کار تیمی رشد می کند.

همچنین ببینید

13950726000613_photoa

۵۵ گواهی ایمنی استاندارد آسانسور در بروجرد صادر شد

رئیس اداره استاندارد بروجرد:۵۵ گواهی ایمنی استاندارد آسانسور در بروجرد صادر شدرئیس اداره استاندارد بروجرد ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *